Çocuklarda Kalp Hastalıkları

cocuklarda-kalp-hastaliklariÇocuklarda görülen kalp hastalıkları yine çeşitli kalp anomalileri sonucu gelişebiliyor. Bunlar arasında sıklıkla rastlananların başında “mavi çocuk” olarak tanımlanan kirli kanın temiz kan tarafına geçtiği hastalık geliyor. Bu çocuklar morumsu bir renge sahip oluyor, çok çabuk yoruluyor. Tabloya bazen bayılmalar da eşlik edebiliyor. Bazı çocuklarda ise tam aksine, temiz kan kirli kan tarafına geçmesine neden olan anomaliler olabiliyor. Bu çocuklarda da sık sık akciğer enfeksiyonları ve sonrasında kalp yetersizliği görülebiliyor.

Çocuklarda rastlanan diğer bir grup kalp hastalığı da romatizmal kalp hastalıkları. Çoğunlukla önce boğaza yerleşen bir bakteri kaynaklı olan bu hastalık kalp kapakçıklarında bozulmaya yol açabiliyor.

Ayrıca, ritm bozuklukları da bazen doğumsal kalp anomalileri sonucu bazen de herhangi bir nedene bağlı olmaksızın ortaya çıkabiliyor.

Kalbi hasta çocuk çabuk yoruluyor

Kalplerinde sorun olan çocuklarda en sık görülen şikayetlerin başında morarma, çabuk yorulma, ağladığında biraz koştuğunda hatta yürüdüğünde morarmasının artması olarak sıralanıyor. Birkaç adım attığında yorulan çocuk hemen çömelerek dinlenmek isteyebiliyor. Annelerin bu durumda dikkatli olması özellikle ailelerinde kalp hastalıkları olanların hemen bir uzmana başvurarak çocuğunu muayene ettirmesi gerekiyor.

Çocuk ameliyatları erişkine göre daha karmaşık

Çocuklarda görülen kalp hastalıkları cerrahi ya da ilaç kullanımı gibi cerrahi olmayan yöntemlerle başarıyla tedavi edilebiliyor. Cerrahi yöntemler açık kalp ameliyatı şeklinde yapılabildiği gibi kapalı teknikle de yapılabiliyor. Kalp kateterizasyonu adı verilen yöntemde ise, kasıktan girilerek kalbe ulaşılıyor ve bazı kalp deliklerinin kapatılması ve darlıkların giderilmesi bu şekilde gerçekleştirilebiliyor.

Çocuk kalp cerrahisi çok özel bir alan olduğu ve bu ameliyatlar erişkin ameliyatlarına göre çok daha karmaşık olduğu için tam bir ekip çalışması ve multidisipliner yaklaşım gerektiriyor. Bu ekipte çocuk kardiyoloğu, kalp-damar cerrahı, rehabilitasyon uzmanı gibi farklı branşlardan uzmanlar yer alıyor. Bir merkezde çocuk kalp cerrahisi bölümünün bulunması o merkez için de iyi bir referans olarak kabul ediliyor. Günümüzde çocuklarda yapılan kalp ameliyatlarında çok büyük başarılar elde edilebiliyor.

Buradasınız: ANASAYFA ÇOCUK KARDİYOLOJİSİ Çocuklarda Kalp Hastalıkları